جمع بندی 9 قسمت قبل آموزش تحلیل تکنیکال +[ویدیو]

آموزش تحلیل تکنیکال

جمع بندی 9 قسمت قبل آموزش تحلیل تکنیکال

در قسمت دهم از آموزش های تحلیل تکنیکال قصد داریم نه قسمت قبلی آموزش ها رو (پیوت ها ، سطوح حمایت و مقاومت ،چنج آف پولاریتی ، خط روند ، الگوهای تکنیکال ، واگرایی ها ، اندیکاتورها و …) کمی مرور و تمرین کنیم ، من معتقدم که آموزش 50 درصد مسیر هستش و تمرین کردن هم 50 درصد مابقی مسیر

شما با دیدن 50 الی 100 ساعت آموزش ویدیویی شنا ، شنا گر نخواهید شد باید تن خودتون رو به آب بزنید و تمرین کنید .

 

پیوت در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

 

یکی از اصلی ترین نکاتی که باید در تحلیل تکنیکال به آن دقت داشت، پیوت (pivot) یا همان نقطه چرخش قیمت است. در صورتی که یک معامله گر به این سطح از مهارت برسد، می تواند روند بازار را به خوبی تشخیص دهد. نقطه چرخش قیمت یکی از پرکاربردترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است که می توان برای بررسی وضعیت گذشته قیمت استفاده کرد. به نقاط چرخش قیمت در نمودار، پیوت گفته می شود که به دو دسته تقسیم می شوند: پیوت ماژور و مینور. 

 

مفهوم حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست؟

 

در این مرحله از آشنایی با تحلیل تکنیکال، می‌خواهیم یکی از متداول‌ترین مفاهیم تحلیل تکنیکال را با هم مرور کنیم. سطوح حمایت و مقاومت زمان‌های مهمی هستند که عرضه و تقاضا با هم روبرو می شوند.این سطوح برای تعیین روانشناسی بازار و عرضه و تقاضا بسیار مهم هستند. 

وقتی قیمت‌ها از سطح حمایت یا مقاومت عبور می‌کند، فرض بر این است که عرضه و تقاضایی که این سطوح را به وجود  آوردند، جابه‌جاشده‌اند؛ در نتیجه احتمال ایجاد سطوح جدید حمایت و مقاومت وجود دارد.

 

چنج آف پولاریتی چیست؟

 

یک تعریف ساده تغییر ماهیت یا چنج آف پولاریتی : این است که وقتی حمایتی به مقاوت و یا مقاومتی به حمایت تبدیل میشود میگوییم تغییر قطبیت ،تغییر ماهیت یا چنج آف پولاریتی اتفاق افتاده 

قدرت این تغییر قطبیت متناسب است با:

  1. تعداد دفعاتی که برخورد با سطوح حمایت/مقاومت صورت می‌گیرد.
  2. حجم معامله شده در هر برخورد

 

تعریف خط روند و انواع آن

 

احتمالا از تحلیل‌گران یا معامله‌گران شنیده‌اید که “روند دوست شماست” یا “در جهت روند معامله کنید”. اما به درستی این روند چیست و چه تاثیری در معاملات دارد؟ 

روند در علم تحلیل تکنیکال به معنای رفتار قیمت است که تمام افزایش و کاهش‌های قیمت را شامل می‌شود. به‌ بیان دیگر روند ساختار قیمت است که از برآیند صعود و نزول‌های قیمت ساخته می‌گردد. در واقع زمانی که تغییرات افزایش یا کاهش قیمت در یک جهت شکل بگیرند، نظم خاصی در این تغییرات به وجود می‌آید که روند را تشکیل می‌دهد. 

می‌توان گفت روندها در تحلیل تکنیکال نوعی خطوط حمایت و مقاومت هستند که به شکل افقی رسم نمی‌شوند. بلکه با توجه به عرضه و تقاضای سهم، در قیمت‌های گوناگون، شکل مورب به خود می‌گیرند.

خطوط روند هر چه افقی‌تر یا عمودی‌تر باشند، ناپایدارترند و هر چه شیب این خطوط به ۴۵ درجه نزدیک‌تر باشد، به سختی مسیر خود را تغییر می‌دهند.

 

روندها به سه نوع تقسیم می‌شوند: 

 

۱- روند صعودی

2- روند نزولی

3- روند خنثی

 

 

معروف‌ترین الگوهای تحلیل تکنیکال را بشناسید

 

روش‌های مختلفی برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی با استفاده از تحلیل تکنیکال وجود دارد. بعضی معامله‌گران از شاخص‌ها و نوسان‌ها استفاده می‌کنند، در حالی که بعضی دیگر تجزیه و تحلیل خود را فقط برمبنای حرکات قیمت انجام می‌دهند. نمودارهای شمعی نمای کلی نوسانات قیمت را در طول زمان نشان می‌دهند. ایده اصلی این روش آن است که با مطالعه عملکرد قیمت در گذشته، بتوان به الگوهای تکرار شونده‌ای پی برد. بسیاری از معامله‌گران از نمودارهای شمعی در بازار سهام، فارکس و ارز استفاده می‌کنند. به مجموعه‌ای از متداول‌ترین این الگوها، الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال گفته می‌شود. بسیاری از معامله‌گران این الگوها را به عنوان شاخص‌های معاملاتی معتبر در نظر می‌گیرند. چرا اینطور است؟ آیا تجارت و سرمایه‌گذاری، به معنای یافتن فرصت‌هایی که دیگران از آن غافل هستند، نیست؟ بله، اما به روانشناسی افراد نیز مربوط است. از آنجا که الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال به هیچ اصل علمی یا قانون فیزیکالی محدود نیستند، اثربخشی آن‌ها به تعداد شرکت‌کنندگان در بازار بستگی دارد.

 

واگرایی (Divergence) چیست؟

 

واگرایی یعنی تضاد بین جهت حرکت قیمت و اندیکاتورها که قابلیت پیش‌بینی تغییرات بالقوه روند و چرخش قیمت را داراست. در واقع واگرایی زمانی رخ می‌دهد که نمودار قیمت در جهت نمودار اندیکاتور (یا هر داده دیگری!) حرکت نکند که باعث ایجاد تفاوت در جهت حرکت‌شان می‌شود. شامل 4 نوع معمولی مثبت و منفی (RD)، مخفی مثبت و منفی (HD) است.

 

اندیکاتور به چه معناست؟

 

واژه «اندیکاتور»، به معنای «شاخص» یا «نشانگر» است. اندیکاتورها در واقع ابزارهایی هستند که با اعمال یک‌سری روابط ریاضی مشخص، روی قیمت سهم یا حجم معاملات یا هر دو شکل می‌گیرند و از آن‌ها برای هشدار، پیش بینی و تایید تحلیل استفاده می‌شود. آشنایی با اندیکاتورهای مختلف به تحلیلگران کمک می‌کند تا سرعت و دقت تحلیل‌های خود را افزایش دهند.

 

مطالب مهم این صفحه

محمودی
محمودی
ما همواره در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه های مالی را برای شما فراهم کنیم.

مقاله های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید