منظور از مارجین و فری مارجین در فارکس چیست؟

آموزش فارکس

مفهوم مارجین در فارکس چیست؟

 

مارجین در فارکس سرمایه ای است که معامله گر برای معامله خود ضمانت میکند. مارجین همان پول اولیه است که شما در اختیار بروکر قرار میدهید تا بروکر برای معاملات فارکس ، رمز ارز و … به شما اعتبار دهد. همانطور که در مقاله اهرم در فارکس خدمت شما عرض کردم ، فارکس بازار بزرگیست و حجم معاملات هم بالاست ، معامله گران نیاز دارند برای فعالیت در این بازار و کسب سود مناسب ، سرمایه قابل توجهی را داشته باشند. اما خبر خوب این است که بدلیل وجود مفهوم اهرم (LEVERAGE) نیازی نیست که تمام سرمایه یک معامله را داشته باشیم و میتوانیم با مبلغ کم معامله بزرگتری را مدیریت کنیم.

تفاوت بین سرمایه اصلی شما (مارجین) و حجم واقعی یک معامله ، از بروکر قرض گرفته میشود و زمان اتمام معامله به بروکر برگردانده میشود. برای واضح شدن مطلب به مثال زیر توجه فرمایید:

 • حجم معامله: 10،000 دلار
 • مارجین: 333 دلار
 • مارجین لِول: 3.33%

 

ارتباط بین مارجین و اهرم

 

قبل از اینکه ادامه بدم ، مهمه که در مورد ضریب اهرم یا اصطلاح انگلیسی آن یعنی لِوریج اطلاع داشته باشید ، چون مارجین و لوریج خیلی به هم مرتبط هستند. درواقع این دوتا رابطه عکس دارند ، هرچه قدر مارجین بیشتری داشته باشیم ، اهرم کمتری استفاده خواهیم کرد. به خاطر اینکه معامله گر ، برای معامله بیشتر از سرمایه خودش استفاده میکند و بنابراین پول کمتری از بروکر قرض میگیرد.

ضریب اهرم برای معامله گر سود سرشار و البته در صورت پیشبینی غلط ضرر سنگینی هم به همراه خواهد داشت. برای همین احتیاط در استفاده به جای آن اهمیت زیادی دارد. بروکرها با توجه به قوانین ریگولاتوری خود اهرم های متفاوتی را به مشتریان خود ارائه میدهند.

فرمول محاسبه مارجین در فارکس

 

مقدار مارجین بسته به کارگزار میتواند متغیر باشد. در حسابهای mini معمولا به ازای هر 0.1 لات (100 دلار) از حدود 100 تا 150 دلار مارجین درنظر گرفته میشود. برای مثال فرض کنید شما حساب مینی 500 دلاری دارید و بروكر شما برای هر 0.1 لات 125 دلار در قسمت مارجین حساب شما میگذارد.

در ابتدای کارتان یک معامله با 100 دلار انجام میدهید (که بشود 0.1 لات) حالا جزئیات حساب شما بصورت زیر خواهد بود:

 • مقدار معامله کرده : 100 دلار
 • موجودی : 400 دلار
 • مارجین : 125 دلار
 • فری مارجين : 275 دلار
 • بالانس : 500 دلار

اگر حداقل حجم معاملات را 0.1 لات است که معادل بدون اهرم آن 100 دلار میشود. لذا شاید تصور کنید که شما میتوانید با 275 دلاری که در قسمت free margin دارید حداقل 2 معامله دیگر بکنید. ولی شما فقط یک معامله دیگر میتوانید انجام دهید چون وقتی 100 دلار از این قسمت (از 275 دلار) برمیدارید، 125 دلار نیز به قسمت مارجین شما میرود. یعنی در این صورت جزئیات حساب شما میشود:

 • مقدار معامله: 200 دلار
 • موجودی : 300 دلار
 • مارجین : 250 دلار
 • فری مارجین : 50 دلار
 • بالانس : 500 دلار

مشاهده میکنید که تنها 50 دلار دیگر باقیمانده که با آن نمیتوان وارد معامله شد. حتی اگر دو معامله شما وارد سود شود و قسمت فری مارجین شما را از 50 دلار به 100 دلار برساند هم نمیتوانید 100 دلار دیگر معامله کنید. چون 125 دلار برای مارجین آن را نداريد. بعدها و در مباحث مدیریت پول متوجه خواهید شد که در حساب 500 دلاری حداکثر یک معامله 0.1 لاتی در یک زمان باید انجام داد، نه بیشتر.

 

نحوه محاسبه مارجین

 

فرض کنین شما می خواهید EURUSD رو در 1.395 به اندازه 1000 واحد خرید کنید. بنابراین مقدار مارجین مورد نیاز برابره با:

اگه مقدار equity در حساب شما 10,000€ باشه، با باز کردن این معامله 1000 واحدی، مقدار 1395€ از حساب تا پایان باز بودن معامله کسر می شود.

چون خیلی از تریدرها اکانتشون بر پایه دلار هست، یک مثال دیگه رو هم بررسی می­کنیم. فرض کنید که شما یه اکانت 10,000 دلاری دارید و قصد دارید 1000 یورو به دلار بخرید. چند دلار باید وارد معامله کنید؟ فرض کنید نرخ EURUSD برابر با 1.4314 هست. پس برای خرید 1000 یورو باید 1431.4 دلار پرداخت کنید.

پس برای خرید 1000 یورو به دلار، 1431.4 دلار از اکانت  10,000 دلاری شما کسر میشه و نگهداری می شود.

اختلاف بین مقدار مارجین و equity رو مارجین آزاد یا free margin می نامند. در ضمن این اصطلاحات رو بهتره به همون صورت زبان اصلیش یاد بگیرید چون معادل فارسی به درد نمیخوره!!!

مارجین لول یا margin level

 

اگه مقدار equity رو بر margin تقسیم کنید یک نسبتی حاصل میشه که به اون عدد margin level می گویند.

کال مارجین یا margin call

 

یک موقعیتی هم هست که امیدوارم برای هیچ کسی پیش نیاد  که خود بروکر به صورت اتوماتیک اردرهای باز را می بندد تا از بدهکار شدن تریدر جلوگیری کند که بهش اصطلاحا margin call می گویند.

 

وضعیت حساب‌های معاملاتی

 

هر معامله‌گری برای فعالیت در بازارهای مالی، قبل از پوزیشن گیری خرید و فروش، باید حساب معاملاتی خود را شارژ کند. ماهیت تعهدی بازار مالی، ایجاب می‌کند تا فروشنده یا خریدار، مبلغی را به عنوان تضمین معامله (در روز سررسید) به حساب عملیاتی خود واریز کند. این مبلغ بعد از پوزیشن گیری توسط بروکر در حساب معامله‌گر برای تضمین بلوکه می‌شود. با توجه به میزان موجودی حساب معاملاتی به مبلغ تضمین، حساب معاملاتی دارای سه وضعیت زیر است:

 • وضعیت نرمال
 • وضعیت در خطر (At Risk)
 • وضعیت کال مارجین

وضعیت نرمال

 

اگر بعد از تسویه حساب، معامله‌گر سود کند، حساب معاملاتی معامله‌گر به میزان سود (منهای کارمزد بروکر) افزایش می‌یابد. در این شرایط، موجودی حساب معاملاتی یا بیشتر از مبلغ تضمین اولیه است یا با این مبلغ برابر است. در این شرایط گفته می‌شود، حساب در وضعیت نرمال قرار دارد.

وضعیت در خطر (At Risk)

 

اگر بعد از تسویه، تریدر ضرر کند، از موجودی حساب معاملاتی وی کم می‌شود. بر اساس قرار دادهای آتی، در صورتی که موجودی حساب معاملاتی تا ۳۰ درصد از وجه اولیه کمتر باشد، مشکلی به وجود نمی‌آید. در واقع موجودی حساب معاملاتی حداقل باید به اندازه ۷۰ درصد سرمایه اولیه باشد.

زمانی که موجودی حساب معاملاتی تریدر از وجه تضمین اولیه کمتر شود، اما موجودی بیشتر از ۷۰ درصد مبلغ تضمین باشد، در این صورت گفته می‌شود حساب در وضعیت خطر (At Risk) قرار دارد. در این وضعیت هر چند میزان موجودی پایین‌تر از مقدار تضمین وجه است، اما چون نسبت موجودی به حداقل وجه تضمین در سطح بالایی قرار دارد، مشکلی برای تریدر پیش نمی‌آید. تریدر تنها کاری که باید انجام دهد این است که موجودی خود را کنترل کند تا میزان آن از حد مورد نظر پایین‌تر نیاید و به عبارت دیگر کال مارجین نشود.

وضعیت کال مارجین (margin call)

 

اگر موجودی حساب معاملاتی بعد از تسویه، مثلا از ۷۰ درصد مبلغ تضمین اولیه کمتر شود (حتی ۱ ریال کمتر باشد)، گفته می‌شود حساب معاملاتی وی در وضعیت کال مارجین قرار دارد. به عبارت دیگر، کال مارجین وضعیتی است که میزان ضرر معاملات از ۷۰ درصد مبلغ تضمین اولیه بیشتر می‎شود.

 

کال مارجین چیست؟

 

کال مارجین عبارت از وضعیت نامناسب یک حساب معاملاتی است که امکان باز نمودن معامله جدید برای مالک حساب وجود ندارد.

در معاملات فیوچرز یا آتی، امکان معاملات مارجینی برای تریدرها فراهم شده است. به عبارتی، معامله گران به نسبت سرمایه‌ای که در حساب بروکر دارند، می‌توانند مبلغی را به عنوان قرض از بروکر دریافت کنند و به همراه سرمایه اولیه خود از آن برای تریدر کردن استفاده کنند. معامله‌گر می‌تواند با استفاده از مارجین، بیش از مقدار مبلغی که در حساب معاملاتی خود دارد به معامله بپردازد. در این روش نه تنها سود بالقوه افزایش می‌یابد، بلکه به همان نسبت، همزمان احتمال ضرر بالقوه نیز افزایش می‌یابد.

مارجین کال چگونه عمل می‌کند؟

 

زمانی که معامله‌گر از مارجین استفاده می‌کند و پولی را از بروکر قرض می‌کند تا با آن اوراق بهادار خرید و فروش کند، در واقع هزینه معامله را از تلفیق سرمایه خود و مبلغ قرضی از بروکر پرداخت می‌کند. در این صورت، دارایی سرمایه گذار با ارزش بازار اوراق بهادار منهای مبلغ قرض گرفته از بروکر برابر است.

زمانی که دارایی خالص سرمایه گذار به کمتر از درصد مشخصی برسد، که «حداقل وجه تضمین (MMR)» گفته می‌شود، در این صورت کال مارجین اتفاق می‌افتد.

برای مثال بازار بورس نیویورک (NYSE) از معامله گران می‌خواهد تا حداقل ۲۵٪ از ارزش مجموع اوراق بهادار را به عنوان مارجین حفظ کنند. برخی دیگر از بروکرها نیز ممکن است مقادیر بیشتری (در حدود ۴۰٪ الی ۳۰٪) را برای حداقل وجه تضمین طلب کنند. برای محاسبه سطح مارجین از فرمول محاسباتی زیر استفاده می‌شود:

سطح مارجین = (موجودی حساب ÷ مارجین) × ۱۰۰

سطح مارجین در بیشتر بروکرها ۱۰۰ درصد است. به عبارت دیگر چنانچه مارجین کال حساب یک معامله‌گر به ۱۰۰ درصد برسد، می‌تواند پوزیشن‌های خود را در ضرر ببندد اما امکان ترید جدید برای وی فراهم نمی‌باشد.

نحوه خروج از وضعیت کال مارجین:

امیدواریم که هیچ وقت کال مارجین برایتان پیش نیاید. معامله گرانی که با کال مارجین روبرو می‌شوند برای بهبود این وضعیت سه گزینه زیر را پیش رو دارند:

 • واریز وجه به حساب معاملاتی خود
 • بستن پوزیشن‌های باز
 • واریز بخشی از وجه مورد نیاز به حساب معاملاتی و بستن تعدادی از موقعیت‌های باز جهت خروج از کال مارجین

یکی از معمول‌ترین کارها برای بهبود وضعیت کال مارجین این است که معامله‌گر دپوزیت (Deposit) یا مبلغی اضافه را جهت افزایش توانایی پرداخت مارجین به حساب معاملاتی خود واریز کند.

زمانی که تریدری کال مارجین شد، بروکر فارکس می‌تواند معاملات وی را به صورت خودکار در ضرر ببندد. تریدر با واریز مبلغی و افزایش موجودی حساب معاملاتی، مانع از بسته شدن خودکار معاملات در ضرر می‌شود.

چنانچه مبلغ واریزی به حساب، به اندازه کافی باشد، بروکر معاملات را در ضرر نخواهد بست.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در معاملات مارجین دار باید رعایت کنید این است که، مبلغی را به عنوان پشتوانه نگه دارید تا در صورتی که حسابتان کال مارجین شد، با واریز آن به حساب خود، از بسته شدن معاملات در ضرر جلوگیری نموده و از کال مارجین خارج شوید.

نکته:

 • بعد از کال مارجین، برای جبران ضرر از انجام معاملات مارجین دار بیشتر اجتناب کنید. چرا که اکثرا نتیجه این عمل، متحمل شدن ضررهای بیشتر است.
 • مهم‌ترین نکته بعد از کال مارجین این است که از معامله خودداری کنید، چرا که نه تنها از نظر مالی بلکه از نظر روانی نیز آمادگی ضرر بیشتر را نخواهید داشت.

مدت زمان لازم برای خروج از وضعیت کال مارجین

 

تریدرهای کال مارجین طبق دستوالعمل، باید قبل از اتمام مهلت بروکر، وجه جبرانی را به حساب معاملاتی خود واریز کنند.

در صورت‌ عدم واریز وجه، کارگزاری تعداد لازم از موقعیت‌های معاملاتی وی را بدون در نظر گرفتن ضرر می بندد تا از حالت کال مارجین خارج شود.

نکته: چنانچه تریدری چندین موقعیت باز داشته باشد، تنها تعدادی از این موقعیت‌ها بسته می‌شود که، از حالت کال مارجین خارج شود.

 

 

 

مطالب مهم این صفحه

محمودی
محمودی
ما همواره در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه های مالی را برای شما فراهم کنیم.

مقاله های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید